Historie obce

První písemná zmínka o existenci naší obce pochází z r. 1238. Ves však byla zřejmě založena mnohem dříve českými osadníky při zemské stezce kladsko-polské.

Podle dějepisce Kosmase a F. Palackého, byla zde r.1110 svedena mezi Čechy a Poláky tzv.„bitva na říčce Trotině“. Vojska procházela Trotinou i r. 1866, počas prusko-rakouské války a památné bitvy u Chlumu. Obec patřila v minulosti k panství miletínskému, později k panství v Bílých Poličanech.

Říčka pramenící u bývalého hostince, pojmenovaná podle naší obce Trotina, poháněla v minulosti dva mlýny. Oba se nacházely v jižní části obce, zvané Končiny. První z nich byl krásnou ukázkou lidové architektury a stal se inspirací pro dějiště povídky Věnceslavy Lužické „Karafiát“. Bohužel mlýn r. 1898 vyhořel a od té doby se místu, kde stával říká „ u spáleného mlýna“. Jeho model je k vidění v zemědělském muzeu v zámku Kačina u Prahy.

Mlýn v Končinách, vyhořel r. 1898, kresba p. Flégl František

Význam obce Trotina v minulosti dokládá i fakt, že od r. 1838 navštěvovaly místní školu děti z okolitých vesnic.

Dne 10. července 1926 navštívil obec první československý prezident T.G.Masaryk. Na počest této významné události byl v srpnu 1938 odhalen pomník s jeho bustou, který však byl v padesátých letech zničen. Jeho rekonstrukce proběhla v r. 2011 na náklady OÚ Trotina. Najdete jej vedle budovy bývalé školy, která byla postavena před více než sto lety a byla spádovou pro děti ze širokého okolí. Dnes slouží jako sídlo OÚ v Trotině. V obci se dále nachází kamenný kříž, stará obecní pumpa, památné lípy a typická stavení podkrkonošské lidové architektury.

Původní stavení, čp. 20, dnes jej již nenajdete

Zajímavé informace o historii trotinských mlýnů najdete na stránkách pana Jiřího Mareše z Boháňky, za čož mu děkujeme.

publikováno: 13. 2. 2021 19:35, OI Developer

Novinky z hasičů, úřadu a volného času

• Obecní nádrž
Posezení u ohně 30.04.2024

Obec Trotina Zve na posezení u ohně, které se koná

V úterý 30.04.2024 od 17:00 hod

U obecní nádrže

ROZSVĚCENÍ STROMEČKU 2023

• začíná ve - končí v
  • kulturní sál Rohoznice
Z Porta přes Santiago až na konec světa

Dobrý den,

srdečně Vás zveme na přednášku manželů Baudyšových, která se koná
2.2.2024 od 18 hodin v kulturním sále v Rohoznici.