Historie obce

První písemná zmínka o existenci naší obce pochází z r. 1238. Ves však byla zřejmě založena mnohem dříve českými osadníky při zemské stezce kladsko-polské.

Podle dějepisce Kosmase a F. Palackého, byla zde r.1110 svedena mezi Čechy a Poláky tzv.„bitva na říčce Trotině“. Vojska procházela Trotinou i r. 1866, počas prusko-rakouské války a památné bitvy u Chlumu. Obec patřila v minulosti k panství miletínskému, později k panství v Bílých Poličanech.

Říčka pramenící u bývalého hostince, pojmenovaná podle naší obce Trotina, poháněla v minulosti dva mlýny. Oba se nacházely v jižní části obce, zvané Končiny. První z nich byl krásnou ukázkou lidové architektury a stal se inspirací pro dějiště povídky Věnceslavy Lužické „Karafiát“. Bohužel mlýn r. 1898 vyhořel a od té doby se místu, kde stával říká „ u spáleného mlýna“. Jeho model je k vidění v zemědělském muzeu v zámku Kačina u Prahy.

Mlýn v Končinách, vyhořel r. 1898, kresba p. Flégl František

Význam obce Trotina v minulosti dokládá i fakt, že od r. 1838 navštěvovaly místní školu děti z okolitých vesnic.

Dne 10. července 1926 navštívil obec první československý prezident T.G.Masaryk. Na počest této významné události byl v srpnu 1938 odhalen pomník s jeho bustou, který však byl v padesátých letech zničen. Jeho rekonstrukce proběhla v r. 2011 na náklady OÚ Trotina. Najdete jej vedle budovy bývalé školy, která byla postavena před více než sto lety a byla spádovou pro děti ze širokého okolí. Dnes slouží jako sídlo OÚ v Trotině. V obci se dále nachází kamenný kříž, stará obecní pumpa, památné lípy a typická stavení podkrkonošské lidové architektury.

Původní stavení, čp. 20, dnes jej již nenajdete

Zajímavé informace o historii trotinských mlýnů najdete na stránkách pana Jiřího Mareše z Boháňky, za čož mu děkujeme.

aktualizováno: 13. 2. 2021 19:35, OI Developer

Novinky z hasičů, úřadu a volného času

Sčítání lidu, domů a bytů 2021 - prodlouženo on-line do 11.5.2021

scitani-2021-letak(PDF, 129 kB)

Podívejte se na informace v letáčku. Prodloužena možnost sečíst se on-line do 11.5.2021! Druhá možnost pomocí listinného formuláře od 17.4. - 11.5. 2021. Prosím splňte svou zákonnou povinnost. Pomůžete tím také obci. I na základě těchto statistik dostáváme z rozpočtu finance.

• Mgr. Jana Saifrtová

Obecní úřad 2018 - 2022

Obecní úřad Trotina 48, 544 01, Dvůr Králové nad Labem

Výměra obce: 158 ha

Úřední hodiny: pondělí 18 - 19 hodin

Starosta:  Mgr. Jana Saifrtová tel: 725081225

Místostarosta:  Josef Pixa, tel: 775932043

• OI Developer

GDPR - ochrana osobních údajů

Obec zpracovává osobní údaje (OÚ) ve veřejném zájmu a v nezbytném rozsahu pro plnění povinností vyplývajících ze zákona o obcích a dalších obecně závazných právních předpisů. Obec dále pořizuje obrazové záznamy z akcí, které publikuje na svém webu a FB. OÚ jsou předávány pouze zákonem stanoveným osobám včetně předávání OÚ do jiných států.

Hasiči