Historie obce

První písemná zmínka o existenci naší obce pochází z r. 1238. Ves však byla zřejmě založena mnohem dříve českými osadníky při zemské stezce kladsko-polské.

Podle dějepisce Kosmase a F. Palackého, byla zde r.1110 svedena mezi Čechy a Poláky tzv.„bitva na říčce Trotině“. Vojska procházela Trotinou i r. 1866, počas prusko-rakouské války a památné bitvy u Chlumu. Obec patřila v minulosti k panství miletínskému, později k panství v Bílých Poličanech.

Říčka pramenící u bývalého hostince, pojmenovaná podle naší obce Trotina, poháněla v minulosti dva mlýny. Oba se nacházely v jižní části obce, zvané Končiny. První z nich byl krásnou ukázkou lidové architektury a stal se inspirací pro dějiště povídky Věnceslavy Lužické „Karafiát“. Bohužel mlýn r. 1898 vyhořel a od té doby se místu, kde stával říká „ u spáleného mlýna“. Jeho model je k vidění v zemědělském muzeu v zámku Kačina u Prahy.

Mlýn v Končinách, vyhořel r. 1898, kresba p. Flégl František

Význam obce Trotina v minulosti dokládá i fakt, že od r. 1838 navštěvovaly místní školu děti z okolitých vesnic.

Dne 10. července 1926 navštívil obec první československý prezident T.G.Masaryk. Na počest této významné události byl v srpnu 1938 odhalen pomník s jeho bustou, který však byl v padesátých letech zničen. Jeho rekonstrukce proběhla v r. 2011 na náklady OÚ Trotina. Najdete jej vedle budovy bývalé školy, která byla postavena před více než sto lety a byla spádovou pro děti ze širokého okolí. Dnes slouží jako sídlo OÚ v Trotině. V obci se dále nachází kamenný kříž, stará obecní pumpa, památné lípy a typická stavení podkrkonošské lidové architektury.

Původní stavení, čp. 20, dnes jej již nenajdete

Zajímavé informace o historii trotinských mlýnů najdete na stránkách pana Jiřího Mareše z Boháňky, za čož mu děkujeme.

aktualizováno: 1. 1. 2020 00:00, Martin Stránský

Novinky z hasičů, úřadu a volného času

• Martin Stránský

Pro volnočasové využití je v obci zřízeno hřiště, dětské hřiště a koupaliště.

• Smetanovy sady, Hořice
Nuda? ...neznáme!!! Přesunuto na 8.9. 15-18 hod.

šancee pro všechny zájemce o kroužky na Hořicku ve školním roce 2020/20021

4. ročník prima odpoledne pro odvážné děti, co se nebojí soutěžit.

• Obecní úřad

Schůze zastupitelstva

Navržený program:

1. 1)  Určení ověřovatelů zápisu a zapisovatele
    2)  Schválení programu
    3)  Kontrola minulých usnesení
    4)  Rozpočtová opatření
    5)  Nový chodník – studie proveditelnosti a dodatek č. 1 ke smlouvě o dílo
    6)  Veřejné osvětlení – výběr dodavatele LED svítidel
    7)  KoPÚ – schválení změny katastrálních hranic a další informace
    8)  Gordic – dodatek č. 1 ke smlouvě
    9)  Oprava komunikace do Končin a k hřišti
    10)  Jízdní řády – návrh změn
    11)  Posvícení 2019 – organizace
    12)  Opatrovnictví
    13) Různé Diskuze

• Martin Stránský

Povinně zveřejňované informace o obci Trotina

InfZ - zákon č. 106/1999Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů.

1. Oficiální název

Obec Trotina

2. Důvod a způsob založení

Obec Trotina jako základní územně samosprávný celek je založena na základě ústavního zákona č. 1/1993Sb., Ústava České republiky, ve znění pozdějších předpisů, jako základní územně samosprávný celek dle čl. 99 tohoto právního předpisu.

Hasiči